Smrkový med


Kdysi jsem zkoušela dělat "med" z pampelišek. Ovšem ta cukrovo-citronová věc mě moc nepřesvědčila o svých kvalitách. Přišlo mi to spíš jako voda po vymáchaných kytkách s cukrem a citronem. Takže dlouho, dlouho nic. Až pak jsem cosi zahlédla o medu ze smrkových výhonků - mladých větviček, které každé jaro na stromě vypučí. A protože u něj bylo napsáno spousta léčivých účinků - např. že usnadňuje vykašlávání, je dobrý proti bronchitidě, chřipce a je velice vhodný obzvláště pro malé děti, bylo mi jasné, že tohle je trochu jiný příběh než pampelišky. 
Po čase jsem na med úplně zapomněla, až jsem teď na jaře na jedněch stránkách objevila sirup dělaný právě z větviček a u toho také zmínku o medu. A začala jsem pátrat, jaký je rozdíl mezi medem a sirupem. Účinek mají oba podobný a stejně zdraví prospěšný, ale sirup má kratší trvanlivost a já potřebuji spíš něco na zimní období, protože přes léto na nás bacily moc neútočí. 
Takže vyhrál med a já se mohla s informacemi z internetu a nůžkami na nehty vydat směr les. Sbírat se mají výhonky 2-5 cm dlouhé a správně by sběr měl proběhnout do 15. 5. Ovšem u nás na horách je jaro trochu posunuté, takže mě nic nebránilo vyrazit na Den dětí. Na slunečných místech už byly smrčinky přerostlé, ale ve stínu některé stromky teprve nasazovaly. Ideální je najít místo, kde máte velký shluk smrčků, nejlépe menších. Nesmíte totiž samozřejmě orvat větvičky jenom z jednoho stromku, ale uzobávat z každého trochu, aby mohly stromy dál nerušeně růst. Což si po ránu vyžádalo celkem dobrou rozcvičku v lese - pobíháte od stromu ke stromu, stříháte, ohýbáte se, narovnáváte a hledáte další kandidáty. Každopádně si na stříhání vyčleňte minimálně tak půl hodiny až hodinu a půl, nejlépe běžte ve dvou, pokud chcete dělat velkou dávku. Jako pomůcka, jak přibližně odhadnout množství, které jste natrhali, vám bude sloužit litrová nádoba - odměrka nebo třeba půllitr, do kterého budete sbírat. Já natrhala 3 litrovky - samozřejmě volně ložené, neupěchované, což mi doma po z vážení dalo 350 g a medu z nich byly dvě malé sklenky. To je necelá jedna velká sklenice medu. Ale už dost šílené teorie, snad se mi povedlo sepsat všechno, co jsem chtěla a teď tedy recept.


 • 350 g smrkových větviček
 • 500 ml vody
 • 500 g cukru
 • 2 citrony


- nejprve si obstarejte větvičky, propláchněte je, dejte do většího hrnce a zalijte půl litrem vody - nebojte se, úplně to stačí - já radši dala 750 ml, ale o to déle jsem pak musela med svařovat, aby zhoustl- výhonky povařte 20 minut, odstavte a nechte v hrnci do druhého dne louhovat - nelekněte se, po svaření mají takovou ošklivou, zelenohnědou barvu

- druhý den větvičky s vodou přeceďte přes plátýnko - nezapomeňte vyždímat i větvičky, drží se v nich hodně tekutiny

- do vylouhované tekutiny přidejte cukr, vymačkejte šťávu z jednoho citronu, přidejte druhý pokrájený na plátky a povařte do zhoustnutí

- já jsem vařila na mírném plameni a díky většímu množství tekutiny mi to trvalo necelé dvě hodiny, jinak byste měli mít svařeno přibližně za hodinu

- každopádně jsem raději, stejně jako při výrobě marmelády, kontrolovala hustotu odlitím trošky tekutiny na čistý talířek - když směs po chvilce neteče, ale má tu správnou konzistenci, můžete med odstavit

- horkém stavu je totiž med stále tekutý a zhoustne až po vychladnutí

- horký med nalijte do čistých a suchých sklenic, pořádně zavíčkujte a obraťte dnem vzhůru - takto nechte sklenky stát do druhého dne

- a jaké je dávkování? Med se užívá jednu až několik čajových lžiček denně, prostě podle potřeby
Komentáře

 1. Nazval bych to spíše sirupem, ale je to výborné. Doporučuji.

  OdpovědětSmazat
 2. já osobně bych spíš volila slovo "gel" nebo rosol, podle konzistence, kterou to momentálně má, ale myslím si, že název by byl takhle asi zavádějící a to slovo med má podle mého evokovat cosi zdravého a prospěšného - název sirup mi zase "smrdí" cukrem a spíš něčím méně zdravým.. každopádně zdravé a dobré je to, ať se to jmenuje jak chce :)

  OdpovědětSmazat
 3. pokud chcete zachovat všechny léčivé složky, tak zkuste udělat sirup za studena. Má určitě lepší účinky . Jen se vrství do velké sklenice výhonky dlouhé do 5cm a třtinový cukr. potom necháte stát na okně v teple- nejlépe na slunci a za 2-3 týdny pustí krásnou šťávu, kterou přecedíte a zázrak je hotov! :-)

  OdpovědětSmazat
 4. Dobrý den, jak dlouho sirup vydrží? Když udělám v květnu, vydrží až do podzimu či zimy?

  OdpovědětSmazat
 5. v pohodě jsem s tím na podzim léčila tchýni hnusnýho bacila, takže vydrží v pohodě, skladováno běžně v pokojové teplotě :) letos pro sichr zase taky radši udělám

  OdpovědětSmazat
 6. Včera jsem trhala větvičky, dnes budu slévat do skleniček. Jsem ráda, že je med i na posílení imunity pro syna bude ideální :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. no taky budu muset vzít děti do lesa na obhlídku, tady u nás na horách bývají později, ale snad je teď ty teplé dny popostrčí :)

   Smazat
 7. Tak jsem dnes poprvé zkusila med, ale dlouho jsem ho vařila a když jsem ho nalila do sklenic, po chvíli byl jak beton :-D uplně, ale uplně taková tuhá marmeláda , asi jsem to neměla vařit tak dlouho a zkoušet na talířek :-( , tak další Várka snad bude lepší. Mimochodem, já jsem ho dělala ještě s citronem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. on tam ten citron patří, jen mi utekl z postupu :D rychlost zhoustnutí záleží na síle varu - i citron pomáhá "zahustit", takže asi záleží várku od várky - ale to vychytáte ;)

   Smazat

Okomentovat