Jarní závitky á la Míša


Můj první pokus o jarní závitky dopadl velice neslavně - smažila jsem je a výsledkem byla naprostá příšernost. Pak jsem dlouho, hodně váhala, zda zkusit znovu, protože mi bylo líto vyhodit zbylý rýžový papír. Až jsem na radu jedné kamarádky zkusila závitky upéct v troubě a výsledkem jsem byla ohromena. Křupavé, vůbec ne mastné!
Od té doby jsem je dělala několikrát a až po čase jsem začala pátrat, zda je dělám správně. Prošla jsem několik receptů i s komentáři, až jsem zjistila, že náplň se vlastně liší a může být variabilní, základem jsou prostě nudle a zelenina s tím, že by mělo být mleté vepřové maso, ideálně bůček, ale úplně původně prý byly jenom se zeleninou. Takže jsem nakonec nakombinovala receptů několik, aby směs chutnala a vyhovovala hlavně mě.
A ještě jednou k tomu smažení. Nakonec mi to nedalo a opět jsem zkusila, abych ve finále zjistila, že moje kramlavé evropské ruce rvou do papíru zřejmě moc náplně, takže aby mi při smažení nepraskaly, musela jsem je dát do rýžáku na 2x a pak už to šlo. Takže možná příště, až budu mít zase odvahu smažit, zkusím dát i méně náplně a snažit se papír co nejméně potrhat. Ovšem smažení, nesmažení, pořád u mne vede příprava v troubě. Přece jen je zdravější a lehčí pro trávení. Jsou to přece "moje závitky", ne?


pro 4 osoby
 • 1 balení rýžového papíru
 • voda nebo pivo
 • 500 g mletého bůčku
 • 1 balení rýžových vlasových nudlí
 • 2 středně velké mrkve
 • 1 kedlubna
 • 2 vejce
 • 1 cibule
 • 2-3 lžíce rybí omáčky nebo sojovky
 • čínské houby
 • sůl, pepř
 • pečící papír
 • olej na potření
 • sladká chilli omáčka

- nejprve si namočte čínské houby - já houby jako takové nemusím, tak je nedávám

- správně do závitků patří i čerstvý koriandr, ale když jsem v obchodě potkala květináček, vypadal tak zuboženě, že jsem si řekla, že se obejdu bez něj

- mrkev a kedlubnu si pomocí škrabky naloupejte na tenoučké plátky a pak pokrájejte na nudličky nebo můžete nastrouhat

- cibuli rozkrojte na polovinu a pak nakrájejte na plátky

- rýžové nudle zalijte horkou vodou, nechte 5-10 minut louhovat a poté zceďte a propláchněte studenou vodou

- v míse smíchejte zeleninu, nudle, maso, omáčku, houby a jedno vejce a žloutek, dle potřeby osolte a opepřete

- dejte si rozehřát troubu na 190-200 st a nebo dejte zahřát opravdu vysokou vrstvu oleje

- do širšího hrnce nebo velké pánve dejte bílek a rozmíchejte ho s vodou - někdo dává pivo

- šířka nádobí by měla být větší, než vaše rýžové papíry

- rýžový papír si opatrně namočte a dávejte pozor, abyste ho nepotrhali

- namočený papír položte na talíř nebo pracovní desku, do první třetiny papíru dejte náplň ve formě jakého si válečku, přehněte přes náplň spodní okraj papíru, pravý i levý okraj složte přes konce náplně, aby vám náplň po stranách nevypadávala a závitek zamotejte

- pokud nevěříte, že papír vydrží nápor, zabalte hotový závitek ještě jednou

- smotané závitky skládejte na pečící papír na plech a lehce potřete olejem - dobrý bude jakýkoliv, výborný třeba sezamový nebo arašídový

- pečte na 190-200 st dle trouby cca 25-30 minut - já pekla na horkovzduch a vyšly mi krásně křupavé závitky

- pokud chcete závitky smažit, doporučuji mít olej pořádně rozpálený a vysokou vrstvu

- při smažení nechte závitky chvíli smažit bez zásahu, aby se těsto mohlo zatáhnout, protože pokud se náhodou přilepí, dá se pak snáze odlepit - ideální by bylo asi smažení ve wok-u, protože ten nemá dno a tak se nemá vlastně kam co přilepit, v hrnci nebo na klasické pánvi přece jenom mají závitky tendenci se lepit ke dnu, ale dalo se smažit i v menším hrnci, když byl olej opravdu pořádně rozpálený, po usmažení dejte okapat na ubrousek


2 komentáře:

 1. Dobrý den,
  Michaelo, ten bílek na namáčení rýžového papíru, ten je tam důležitý? Já jsem zvyklá máčet pouze do vody, ale pravda je, že jsem je nikdy nepekla v troubě, k tomu se teď chystám poprvé. A jsem moc natěšená, že je nebudu muset smažit, tak bych byla moc ráda, aby se povedly na poprvé, proto se tedy na ten bílek ptám.
  Děkuji předem.
  Objevila jsem Váš blog nedávno a jsem nadšená, máte tady recepty, které opravdu fungují a jsou velmi dobré, pokaždé když teď přemýšlím co vařit, zabrousím sem a vždy najdu nějakou inspiraci. Díky.

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý den, bílek tam nutný není - na pečení, většinou taky používám jenom vodu. Podle mého je bílek lepší, pokud chcete smažit, protože na závitku udělá takový film - což je jenom můj názor, bílek jsem prostě našla v receptu přímo u vietnamky a také jsem to s ním při posledním smažení zkoušela. Takže pro pečení ho můžete vynechat. A díky moc za pochvalu, snažím se vařit normálně a "běžně", aby byly recepty použitelné.častěji, než jednou za rok, jako tomu bývá u některých specialit :)

  OdpovědětVymazat