Slunečnicové kostky
Občas mne popadne chuť předělat do domácí verze nějaké pečivo z obchodu. Tentokrát se mi mezi svátky zastesklo po kouscích, které se u nás prodává jako "slunečnicová kostka". Použila jsem na ní oblíbenou záparu s meltou, která dodá tmavší barvu i zajímavou chuť.
omládek
- 100 g žitné mouky
- 100 g vody
- 10-12 g čerstvého droždí
- 65 g vroucí vody
- 10 g žitné trhanky nebo vloček
- 10 g ovesných vloček
- 10 g pšeničné celozrnné mouky
- (nebo 10 g otrub)
- 10 g slunečnicových semínek
- 8 g hrubé melty
těsto
- omládek
- zápara
- 400 g hladké mouky
- 200-225 g vody
- 20 g oleje
- 8-10 g soli
- 5-10 g tekutého sladového výtažku
na posyp
- 80 + 20 g slunečnicových semínek
1. Nejprve si (klidně den předem) udělejte záparu. V misce promíchejte všechny suché suroviny, zalijte vroucí vodou, promíchejte, zakryjte potravinářskou fólií a nechte minimálně 2 hodiny postát. Pokud si záparu uděláte den předem, uschovejte ji v lednici.
2. Do mísy navažte mouku na omládek, přidrobte k ní droždí, promíchejte s vodou a počkejte, než se omládek nakypří, nabude a zvětší objem.
3. Poté přidejte záparu, ostatní suroviny a vypracujte hladké těsto, které nechte vykynout do dvojnásobku - zhruba 1,5 hodiny, dle teploty doma.
4. Vykynuté těsto v míse propracujte. Na podložku - linku, vál - nasypejte 80 g slunečnicových semínek a na uhlaďte do souvislé vrstvy. Na semínka přemístěte těsto z mísy, zaprašte moukou a zlehka ho rozválejte (cca na 2-3 cm), aby se vám semínka zatlačila trochu do těsta. Nedělejte plát přehnaně dlouhý a nízký, výsledkem by bylo nepříliš vysoké pečivo. Takto připravený kus těsta zakryjte utěrkou a igelitovou taškou (proti oschnutí) a nechte 20 minut kynout.
5. Po 20 minutách si dejte nahřát troubu na 250°C, těsto kartou nebo ostrým nožem rozdělte na díly, naskládejte semínky nahoru na plech vystlaný pečícím papírem, zakryjte a dejte znovu kynout. Pod jednotlivé kostky můžete na plech dát ještě další semínka, pokud je chcete mít i na spodní straně.
6. Před pečením kostky zastříkněte vodou z rozprašovače a pečte v troubě vyhřáté na 250 °C po dobu 12 minut, poté troubu opatrně odvětrejte a dopečte do barvy.
TIP: Recept můžete použít i na hybridní těsto - tedy do něj můžete použít přebytečný žitný kvas, dejte ho místo omládku. Droždí pak nadrobte přímo do těsta, množství ponechte.
Žitnou mouku můžete dát jak chlebovou, tak celozrnnou, ale použijte raději jemnější typ. Máte-li celozrnnou příliš hrubou, prosijte ji a hrubší část přidejte do zápary.
Tekutým sladovým výtažkem je myšlen pekařský (je silnější) - koupit ho můžete přes email přímo ve Sladovně Bruntál. Nahradit ho můžete sladěnkou, sladovitem nebo nedávat vůbec. Sladová mouka nebo sladové výtažky jsou běžné příměsi v kupovaném pečivu, vylepšují střídu i kůrku, podporují kynutí.
Nemám meltu, co dát místo ní? A nebo mohu vynechat?
OdpovědětVymazatVynechte, budou jen světlejší.
VymazatDobrý den, pokud nemám žitné vločky, můžu dát jen ovesné?
OdpovědětVymazatDobrý den, ano, můžete.
VymazatLze místo melty použít Caro? Dekuji
OdpovědětVymazatZkuste to ;) Těch 8 g není zase tolik, aby to extrémně narušilo chuť.
VymazatDobrý den, pokud nemám tekutý sladový výtažek můžu použít sladěnku? Nebo čím nahradit? Děkuji
OdpovědětVymazatSladěnka je taky sladový výtažek :) jen trochu jiný, než ten pekařský (lehce slabší). Míša
VymazatDobrý den, prosím o radu. Udělala jsem si záparu a teď nemám čas udělat těsto, mohu nechat záparu v lednici do rána? Děkuji a přeji krásný den
OdpovědětVymazatDobrý den, ano, zápara na vás může počkat v lednici.
VymazatDíky
Vymazat