Jahelníčky
Kdysi v mých "pekařských" začátcích mne okouzlily jáhly svojí lehce oříškovou chutí. Dávala jsem je do zápary a zkusila jsem s nimi upéct kvasový chleba. Moc ráda z nich dělám také "rýžový nákyp" nebo je povařené přidávám do salátů či hustějších polévek. A tak bylo jen otázkou času, kdy přijdou na svět "jahelníčky".
zápara
- 50 g jahel
- 25 g lněného semínka
- 25 g ovesných vloček
- 125 g vroucí vody
omládek
- 100 g jemné celozrnné mouky
- 100 g vody
- 10 g čerstvého droždí
těsto
- zápara
- omládek
- 300 g hladké mouky
- 100 g mletých jahel
- 185 g vody
- 25 g oleje (sádla)
- 8 g soli
1. Jako první si připravte záparu, ideálně tak 2 hodiny před samotným zaděláním těsta. Odváženou směs zalijte vroucí vodou, promíchejte a zakryjte potravinářskou fólií. Nechte dvě hodiny odpočívat nebo na noc ukliďte do lednice. Pak rozmixujte 100 g jahel na jemnou "mouku". Oba tyto kroky můžete udělat den předem.
2. Těsto na pečivo nejčastěji zadělávám omládkem. Kvasnice nejsou v těstě cítit, prodlouží se trvanlivost a vylepší chuť hotového výrobku. Vyrobíte ho snadno - do mísy rozdrobte droždí, smíchejte s moukou a vodou na malé hladké řídké těsto, které nechte napěnit a zvětšit objem. Počítejte zhruba s 30-40 minutami, rychlost kvašení záleží na okolní teplotě.
3. K omládku navažte všechny ostatní suroviny, přidejte záparu a vypracujte hladké, mírně lepící těsto, které nechte kynout do dvojnásobku, zabere mu to cca 90 minut.
4. Vykynuté těsto vyklopte pomocí stěrky na vál a rozdělte jej libovolný počet kusů. Hotové tvary můžete lehce zakropit a vrchní stranou "namočit" v ovesných vločkách. Pečivo naskládejte na plech, vystlaný pečícím papírem a dejte ještě na 30-40 minut kynout. Před pečením povrch oroste kropičkou.
6. Pečte v troubě vyhřáté na 250 °C po dobu 12 minut na plný výkon, poté troubu odvětrejte, případně prohoďte plechy a dopečete ještě 4-6 minut. Po upečení přestěhujte na mřížku a nechte vychladnout.
TIP:
Zdá se vám 10 g droždí moc? Experimentujete v kuchyni rádi? Chcete zkusit něco nového? Pak si pročtěte článek o prefermentech, který najdete zde nebo zalistujte v knize Terapie těstem v kapitolách Biga a Poliš.
Komentáře
Okomentovat